آزمایش ادرار در بارداری

آزمایش ادرار در بارداری

با شروع دوران بارداری در زنان آزمایشاتی برای بررسی سلامت مادر و جنین گرفته می شود که انجام آن ها ضروری می باشد . آزمایش ادرار در بارداری یکی دیگر از این آزمایش ها می باشد در واقع اولین آزمایش بارداری برای اطمینان از بارداری سالم  آزمایش ادرار می باشد .در این آزمایش با بررسی میزان هورمون های مادر بارداری مادربررسی می گردد . اگر در آزمایش ادرار موردی مشکوک دیده شود پزشک برای بررسی های بیشتر آزمایشات بیشتر و دقیق تری را انجام می دهد

موارد مورد توجه در آزمایش ادرار  در بارداری

میزان قند

دیابت یکی از مشکلات شایع و مهم در بارداری می باشد که می توانند عواقب خطرناکی هم برای مادر و هم برای جنین در پی داشته باشد . برای بررسی میزان قند آزمایش ادرارو آزمایش خون  از مادر گرفته می شود .دلیل این امر بر این است که کلیه ها مقداری زیادی قند با کمک خون وارد ادرار می کنند ،در نتیجه با بررسی میزان قند در آزمایش ادرار می توانیم به طور دقیق میزان قند را بررسی کنیم . به طور طبیعی در دوران بارداری میزان قند خون مادر بالا می باشد اگر بیشتر از حد مشخصی باشد باید بررسی ها حتما انجام شود .

آزمایش-ادرار-در-بارداری

میزان پروتئین

پروتئین در بدن باید به مقدار کافی و طبیعی در بدن وجود داشته باشد . اگر پروتئین در بدن از حد مورد نظر باشد مادر مشکوک به بیماری های کلیوی و یا عفونت دستگاه ادراری می باشد . آزمایش ادرار در بارداری برای برررسی میزان پروتیئن در بدن گرفته می شود.

بررسی مقدار کتون

بدن برای فعالیت به انرژی قابل ملاحظه ای نیاز دارد . کربوهیدرات ها در حالت طبیعی وظیفه  تامین این انرژی را بر عهده دارند . اگر بدن نتواند از کربوهیدرات ها استفاده کند و چربی ها را بسوزاند در نتیجه ماده ای به نام کتون در بدن را تولید می کند . اگر میزان کتون در بدن از حالت طبیعی خود بیشتر باشد نشان دهنده ی اختلال در بدن می باشد . افزایش کتون در بدن نشان دهنده دو حالت می باشد . اول اینکه بدن نمی تواند غذا را نگه دارد و دوم اینکه بدن دچار کم آبی می باشد . به راحتی می توان با انجام آزمایش ادرار این میزان را به طور دقیق بررسی کنیم .

برخی از خدمات آزمایشگاه فجر در ساری

مشاوره ژنتیک

اندازه گیری سرب

غربالگری در دوران بارداری

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه در مازندران

پاسخ

5 × چهار =