آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

تیروئید یک غده کوچکی است که در قسمت پایین گردن گردن قرار دارد که مسئول کمک به تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن مانند متابولیسم، تولید انرژی و خلق و خو است.

تیروئید دو هورمون عمده تولید می کند triiodothyronine (T3) و تیروکسین (T4) اگر غده تیروئید شما به اندازه کافی از این هورمون ها تولید نمی کند، ممکن است علائم مانند افزایش وزن، کمبود انرژی و افسردگی را تجربه کنید. این بیماری، هیپوتیروئید نامیده می شود.

اگر غده تیروئید شما هورمون های زیادی تولید می کند، ممکن است از دست دادن وزن، اضطراب بالا، لرزش و حس بودن در حد بالا برخوردار شوید. این هیپوتیروئیدی نامیده می شود.

به طور معمول، یک پزشک که در مورد سطوح هورمون تیروئید بیمار نگران است، آزمونهای غربالگری گسترده مانند تست T4 یا هورمون تستوسترون (TSH) را انجام خواهد داد. اگر این نتایج غیرطبیعی به نظر برسد، دکتر شما آزمایشهای بیشتری را برای تعیین علت مشکل به شما خواهد داد.

آزمایش-تیروئید

ترسیم خون برای تست عملکرد تیروئید

در مورد هر دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید و اگر حامله باشید، به پزشک خود بگویید. بعضی از داروها و حاملگی ممکن است روی نتایج آزمایش تیروئید تاثیر بگذارد.

یک تکنسین یا پرستار گروهی از لاستیک را به صورت محکم در اطراف بازوهایتان متصل می کند تا رگه ها با خون متورم شوند. هنگامی که تکنسین یک ورید مناسب پیدا کرده است، یک سوزن زیر پوست و به ورید وارد می کند. هنگامی که سوزن پوست را سوراخ می کند، ممکن است یک تکه تیز احساس کنید. تکنسین خون را در لوله های آزمایش جمع آوری می کند و آن را برای تجزیه و تحلیل ارسال می کند.

هنگامی که تکنسین مقدار خون مورد نیاز برای آزمایش تیروئید را جمع آوری می کند، سوزن را برداشته و فشار را روی زخم سوراخ قرار می دهد تا خونریزی متوقف شود.

عوارض جانبی و مراقبت بعد

آزمایش خون یک روال معمول و حداقل تهاجمی است. در طول روزهای بلافاصله پس از آزمایش خون، ممکن است کبودی یا درد ناگهانی در ناحیه ای که در آن سوزن قرار داده شده مشاهده کنید. یک یخ بسته یا یک ضد درد بدون درد می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

اگر درد زیادی را تجربه کرده اید یا اگر ناحیه اطراف نقطه سوراخ شدید و متورم شود، بلافاصله با پزشک خود پیگیری کنید. این می تواند نشانه های عفونت باشد.

نتایج T4 و TSH

تست T4 و تست TSH دو تست عملکرد تیروئید هستند. آنها معمولا با هم انجام می شوند.

تست T4 به عنوان تست تيروکسين شناخته می شود. سطح بالای T4 نشان دهنده تریروئید شدید (پرکاری تیروئید) است. علائم شامل اضطراب، کاهش وزن بدون برنامه ریزی، لرزش و اسهال است.

آزمایش TSH سطح هورمون تحریک کننده تیروئید در خون شما را اندازه گیری می کند TSH دارای محدوده آزمایش عادی بین 0.4 تا 4.0 میلی لیتر واحد هورمون در هر لیتر خون (mIU / L) است.

هر دو آزمایش T4 و TSH به طور معمول بر روی نوزادان نیز انجام می شود تا غده تیروئید کم کارایی را شناسایی کند. اگر درمان نشده باقی بماند، این بیماری، که به نام هیپوتیروئیدی مادرزادی نامیده می شود، می تواند منجر به ناتوانی های رشدی شود.

برخی از خدمات آزمایشگاه در ساری

مشاوره ژنتیک

اندازه گیری سرب

غربالگری در دوران بارداری

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه در مازندران

 

پاسخ

4 × 4 =