آزمایش عفونت های تنفسی

آزمایش عفونت های تنفسی

بیماری های تنفسی بیشتر شامل گروهی از بیماری هایی هستند که با در گیر کردن نواحی از دستگاه تنفس در روند طبیعی تنفس اختلال ایجاد می کنند ،این اختلالات خود می تواند سبب بیماری های خاصی در فرد  شود ،برای درمان هر چه سریعتری این اختلالات بهتر است آزمایشات و تست های مربوطه از بیمار انجام شود و بر مبنای این آزمایشات درمان های ویژه برای بیمار اعمال گردد .

ویروس های مختلف و متعددی می توانند سبب ایجاد عفونت های تنفسی شوند ،که ممکن است از نظر علائم بالینی تفاوت چندانی با هم نداشته باشند ،به دلیل متعدد بودن این ویروس ها ،تشخیص آن ها مشکل می باشد و ممکن است در مواردی تشخیص صحیح صورت نگیرد . با تست multiplex به روش Real-time PCR می توان فقط با یک بار آنالیز طیف وسیعی از این ویروس ها را در حداقل زمان تشخیص داد که ،تشخیص سریع آن سبب ممانعت از درمان های غیر ضروری و بستری شدن طولانی مدت بیمار در بیمارستان می شود . این روش نسبت به روش های قدیمی حساسیت و اختصاصیت بسیار بالاتری دارد و همچنین با این روش می توان عفونت های همزمان را نیز مشخص نمود . با این روش 20 نوع ویروس تشخیص داده می شوند .

آزمایش-عفونت-های-تنفسی

برای انجام آزمایش عفونت های تنفسی نمونه در خواستی به صورت ،BAL ،ترشحات نازوفارنکس ،سواب از نازوفارنکس می باشد . در آزمایشگاه در مازندران این آزمایش به روش Real-time PCR  انجام می شود .

تشخیص باکتری های ایجاد کننده عفونت های تنفسی

باکتری های متعددی همچون استافیلوکوک آرئوس ،استرپتوکوک ،هموفیلوس و.. می توانند سبب عفونت های تنفسی شوند . تست تشخیصی multiplex به روش Real-time PCR قادر است فقط در یک آنالیز باکتری های مختلفی را تشخیص دهد و با سرعت بخشیدن به تشخیص سبب کاهش درمان های غیر ضروری و ممانعت از بستری شدن طولانی مدت بیمار در بیمارستان شود . این روش نسبت به روش های کشت و بررسی میکرویکوپی حساسیت و اختصاصیت بالاتری دارد . مدت زمان انجام این تست 4 روز کاری است و نوع نمونه آن به صورت نمونه های بزاق ،خلط ،ترشحات نازوفارنکس ،BAL و ترشحات ریه می باشد . در آزمایشگاه فجر در ساری این تست به روش Real-time PCR انجام می شود .

برخی از خدمات آزمایشگاه در ساری

مشاوره ژنتیک در ساری 

اندازه گیری سرب

غربالگری در دوران بارداری در ساری

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه در مازندران

 

پاسخ

1 × سه =