اندازه گیری سرب

اندازه گیری سرب

اندازه گیری سرب .اندازه گیری سرب خون چگونه انجام می شود؟

سرب به عنوان یکی از عارضه های حاد ومزمن در ارگان های اصلی بدن شناخته شده است . سرب همانند ایجاد عارضه در سیستم عصبی مرکزی و محیطی، خون‌ساز، گوارشی، کلیوی و قلبی و عروقی، همچنین اندازه‌گیری سرب خون از اقدامات اساسی جهت تشخیص و درمان زودهنگام مسمومیت با سرب محسوب می‌شود.

البته برای ارزیابی میزان سرب خون روش های متفاوتی وجود دارد ،که هرکدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند .

در اینجا به بررسی روش های رایج اندازه گیری سرب ،که از نظر تکنیک ،دقت تشخیص ،در دسترس بودن وهزینه با هم تفاوت دارند ،می پردازیم .

روش های اندازه گیری سرب خون

روش بررسی: بر اساس آخرین منابع موجود‌، روش‌های مختلف اندازه‌گیری سرب مورد ارزیابی قرار گرفت و از جنبه‌های متفاوتی مورد مقایسه قرار گرفت.

یافته‌ها: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از میان روش‌های موجود روش، طیف‌سنجی جرمی پلاسمـای جفت شده القایی،بالاترین دقت تشخیص و در عین حال بالاترین میزان هزینه را نیز به خود اختصاص می‌دهد. پس از این روش، روش طیف‌ سنجی جذب اتمی کوره گرافیتی بهترین دقت تشخیص را دارد و می‌توان گفت این روش رایج‌ ترین روشی است که از آن برای تشخیص میزان سرب خون در آزمایشگاه‌ ها استفاده می‌شود. روش ولتامتری نوار آنودی نیز روش جدیدتری نسبت به دو روش قبلی است که از نظر دقت تشخیص در مرتبه پایین‌تری نسبت به آنها قرار می‌گیرد اما از نظر هزینه و سهولت استفاده بسیار بهتر از دو روش قبلی است. همچنین این روش قابلیت استفاده در محل مورد نظر را نیز دارد. نتیجه‌گیری: مقایسه روش‌های مختلف نشان می‌دهد که متخصصین طب کار می‌توانند بسته به دقت تشخیص مورد نیاز‌، هزینه و امکانات موجود، روش خاصی را برای اندازه‌گیری سرب به کار گیرند‌.

عوارض میزان سرب بالا در بافت های بدن

سم ناشي از اين فلز مي‌تواند همه اعضاي بدن از جمله سيستم اعصاب و روان را تحت‌تأثير و فرد را در معرض اضطراب، بي قراري، بي خوابي و پرخوابي، دردهاي استخواني، نارسايي کليه و.. قرار مي‌دهد.بروز این علائم در حالی است که به دلیل تشخیص ندادن میزان سرب بالا در بدن ،بیمار برای درمان به فوق تخصصا رشته های مختلف پزشکی برای درمان مراجعه می کنند ،در نتیجه پزشک مربوطه بايد آنقدر دقيق شرح حال بگيرد و معاينه کند تا تشخيص دهد که علت عارضه ايجاد شده، مسموميت با سرب بوده است.

اندازه-گیری-سرب

بررسي ميزان غلظت سرب خون در افرادي که به تظاهرات باليني مسموميت دارند

در همه افراد به ويژه کودکان و زنان باردار که تظاهرات باليني مسموميت با سرب دارند، ميزان غلظت سرب در خون و ادرار بررسي می گردد  و فرد مورد نظر بايد معاينه باليني شود تا در صورت تشخيص، درمان‌‌هاي لازم برای وی انجام شود.

همچنین بهتر است که در اسباب بازی کودکان از رنگ های سربی و یا متالیکی استفاده نشود ، تا باعث بروز عوامل خطر آفرین در آن ها نگردد.

مسمومیت با سرب

مسمومیت با سرب علامت ویژه‌ای ندارد تا به محض مشاهده آن به پزشک مراجعه شود، آن هم به این دلیل که اندازه‌گیری سرب خون جزو آزمایش‌های متداول خون نیست و پزشکان آن را جزو موارد تشخیصی خود قرار نمی‌دهند. به طور کلی مسمومیت با سرب یکی از عوامل ایجادکننده کم‌خونی، پوکی استخوان و ایجاد ضعف عمومی و خستگی مزمن در بزرگسالان است و لازم است اندازه‌گیری غلظت سرب خون در آزمایشات خون نیز لحاظ شود.

علائم شایع مسمومیت با سرب

مسوممیت خفیف:

  • اختلال در تمرکز
  • سردرد،استفراغ،کاهش وزن
  • ناراحتی در ناحی شکم
  • لرزش و اختلال در خواب
  • رنگ پريدگي ، خستگي ، خواب آلودگي
  • تغییرات رفتاری

مسمومیت های شدید:

  • احساس طعم فلز در دهان
  • ضعف یا فلج عضلانی
  • یبوست
  • سفتی جداره شکم

مسموميت مغزي يا انسفالوپاتي ناشي از سرب (كه در كودكان شايع تر است ) با علايم تشنج ، اغما و عوارض بلندمدت شامل نقايص عصبي ، عقب ماندگي تكامل ذهني ، پرفعاليتي مزمن.

دلایل شایع مسمومیت سرب

استنشاق غبار يا بخارهاي حاوي سرب ، يا خوردن مواد حاوي سرب . دفع سرب از بدن بسيار آهسته صورت گرفته و بنابراين در بدن و به ويژه استخوان ها تجمع مي يابد.

عوامل خطر آفرین

كودكان بيشتر در معرض خطر قرار دارند زيرا سد خوني ـ مغزي تا قبل از 3 سالگي تكامل كافي پيدا نكرده و اين باعث مي گردد تا مقادير بيشتري سرب بتواند وارد دستگاه عصبي مركزي گردد.

رفتارهاي شايع دوران كودكي نظير دست بردن به دهان به طور مكرر و خوردن مكرر مواد غيرغذايي، خطر ورود سرب از طريق دستگاه گوارش را به طور قابل توجهي افزايش می دهد.

رفت آمد و سکونت در خانه های که دیوارهایشان سربی است.

غبار ناشي از لباس هاي كارگران صنايع سرب.

سرب محلول در آب ناشي از لوله هاي سربي يا لوله هاي لحيم شده با سرب.

ظروف سراميكي داراي لعاب حاوي سرب به خصوص اگر غذاهاي نوشيدني هاي اسيدي در آنها نگهداري شود.

غذاهاي نگهداري شده در كيسه هاي پشت و رو شده پلاستيكي نان كه داراي نوشته هايي با جوهرهاي رنگي هستند.

مشاغلي نظير ساخت ظروف سفالي لعاب دار، لحيم كاري با سرب ، نقاش ساختمان ، توليد گلوله هاي سربي ، ساخت شيشه هاي رنگي ، تعمير اتومبيل يا كشتي

پيشگيري از مسومیت سرب

اندازه گيري سطح سرب خون در همه كودكان در سن 12-9 ماهگي وهمچنین  اندازه گيري مجدد در 2 سالگي

بررسي سطح سرب خون براي افراد در تماس شغلي با سرب

مشاوره خانواده درباره منابع احتمالي سرب و روش هاي كاهش مواجهه با سرب

مسموميت علامت دار سرب بدون هرگونه آسيب مغزي واضح عموماً با درمان بهبود مي يابد، ولي مسموميت مخفي دستگاه عصبي مركزي ممكن است مدت ها تداوم يافته شود.

تماس طولانی مدت افراد با سرب گاهی نیز سبب ایجاد یک خط آبی تیره بر روی بافت لثه و نقرس و همچنین نارسایی مزمن کلیه می گردد.

در نتیجه اصول کلی برای مسمومیت سرب

آزمون هاي تشخيصي ممكن است شامل آزمايش هاي خون و ادرار براي اندازه گيري سطح سرب ، عكس استخوان ها و شكم براي ديدن رسوبات احتمالي سرب در اين نواحي باشد.

درمان مسمومیت سرب عبارت است از اجتناب از تماس بيشتر با سرب ، و براي برخي بيماران ، درماني دارويي براي كمك به دفع سرب.

اين مسموميت بايد به اداره بهداشت محلي اطلاع داده شود. بررسي كامل خانه و محل كار جهت تعيين منبع سرب و بررسي همه اعضاي خانواده از نظر مسموميت با سرب مهم است.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه فجر

پاسخ

یک + 19 =